Ochrana očí v zimě

Věděli jste, že zimní slunce je pro zrak často nebezpečnější než to letní? V zimě mohou odrazy paprsků od sněhu potrápit zrak více než například slunečné dny strávené u moře. Sněhová pokrývka může zvýšit hladinu UV záření přibližně o 90 procent na čerstvě napadaném sněhu a o 50 procent na sněhu starším. Oproti tomu zelená tráva odráží jen zhruba tři procenta UV záření. V zimních měsících tak sluneční brýle neslouží pouze jako módní doplněk, ale mají hlavně praktický význam.

Pokud člověk ve vysokých horách vyrazí za slunného počasí na svah nebo procházku, může mu hrozit například zánět spojivek, nebo i trvalé poškození zraku. Mezi nejčastější komplikace patří sněžná slepota. Ta vzniká v důsledku nadměrného vystavení nechráněného oka UV záření ve vyšších nadmořských výškách, kde je dávka záření velmi vysoká. Projevuje se až po několika hodinách silnou bolestí očí a světloplachostí. Pokud člověka sněžná slepota postihne je důležité si oči nemnout a dopřát jim odpočinek. Sněžná slepota v drtivé většině případů odezní sama obvykle do 24 hodin. Pokud se stav nelepší, je nutné vyhledat lékaře.

Bez kvalitních slunečních a lyžařských brýlí byste se na hory vydávat neměli. Mnoho lyžařů s dioptrickou vadou nosí brýle i během zimních sportů, zatímco jiní používají pouze sluneční brýle. Část rekreačních sportovců si myslí, že tyto brýle mohou nahradit lyžařské brýle, což není pravda. Klasické dioptrické i sluneční brýle mají jinou konstrukci a mohou být při nárazu nebezpečné, protože jejich křehká skla mohou prasknout a poranit oko nebo tvář.

Moderní lyžařské vybavení zahrnuje širokou škálu brýlí, do kterých lze vložit dioptrické čočky, nebo helmy s polykarbonátovým štítem, který chrání zrak před UV zářením i mechanickými vlivy. Takový štít umožňuje nošení dioptrických brýlí, ale je nutné pamatovat na to, že více optických vrstev zvyšuje riziko mlžení a zkreslení výhledu. Brýle pro sport by měly být vyrobeny z odolných netříštivých materiálů, doplněné o UV filtr a ochranu proti zamlžení. Další variantou je použití dioptrické vložky do lyžařských brýlí.

Možným řešením je také využití kontaktních čoček. Vybírejte ale ty, které mají vysokou propustnost kyslíku, aby nedocházelo k vysušování očí. Zejména ve vysokých nadmořských výškách je potřeba velké obezřetnosti. Vlivem počasí totiž může dojít k otoku rohovky a následnému přimrznutí čočky. Prvním varováním je, že lyžař vidí barevné kruhy a následně vidí rozmazaně. V takovém případě je nutné co nejrychleji čočky vyjmout.

Nezapomínejte ani na péči o oči. Nadměrný vítr, padající sníh, nízké teploty mohou přispět k vysychání očí. Ve výbavě by vám neměly chybět umělé slzy, které oči zklidní.